reklama
kategoria: Kraj
14 styczeń 2024

Federacja Rosyjska zajmuje obecnie w Warszawie cztery nieruchomości

zdjęcie: Federacja Rosyjska zajmuje obecnie w Warszawie cztery nieruchomości / fot. PAP
fot. PAP
W Warszawie są jeszcze cztery nieruchomości zajmowane przez Federację Rosyjską. Miasto przejęło do tej pory dwie - budynek przy ulicy Kieleckiej 45 oraz "Szpiegowo" przy ulicy Sobieskiego 100.
REKLAMA

Według informacji stołecznego ratusza Federacja Rosyjska zajmuje obecnie cztery nieruchomości znajdujące się w Warszawie.

Przy ul. Belwederskiej 49 mieści się siedziba Ambasady Federacji Rosyjskiej. To nieruchomość w użytkowaniu wieczystym FR i jest własnością Skarbu Państwa.

Siedziba ambasady jest położona na Starym Mokotowie, pomiędzy ulicami Belwederską i Spacerową. Jest to oficjalna rezydencja ambasadora Rosji w Polsce – konsulat i biuro radcy handlowego znajdują się w oddzielnym budynku.

Budowla, wzniesiona jest na szczycie sztucznego wzgórza, ma kształt pałacu z dwoma skrzydłami bocznymi i ze zwróconą na ulicę Belwederską częścią frontową szerokości stu metrów, zwieńczoną zieloną kopułą z masztem flagowym i z umieszczonym na osi frontu czterokolumnowym, masywnym klasycznym portykiem, do którego prowadzą po zboczu wzgórza szerokie schody. Na pierwszym piętrze części frontowej znajduje się reprezentacyjna amfilada sal. Otoczeniem budynku jest rozległy park, zajmujący cztery hektary.

Autorami projektu bryły byli radzieccy architekci – Igor Jewgieniewicz Rożyn, związany z pracownią twórcy stalinowskich wysokościowców, w tym Pałacu Kultury i Nauki, Lwa Władimirowicza Rudniewa, oraz Aleksander Piotrowicz Wielikanow. Pałac został wzniesiony w latach 1954-1955 (jest podawany też rok 1956), materiały budowlane sprowadzano z terenu ZSRR. W wykończeniu wnętrz brali udział również polscy artyści. Całość nawiązuje do klasycystycznych rosyjskich rezydencji pałacowych wznoszonych w okresie pomiędzy XVIII i XIX w.

Kolejną nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady FR przy ul. Bobrowieckiej 2B. W sprawie tej nieruchomości, jak przekazał ratusz, toczy się postępowanie sądowe o jej wydanie. To własność Skarbu Państwa. Na działce stoi popadający w coraz większą ruinę sześciokondygnacyjny blok mieszkalny.

Jest też nieruchomość przy ulicy Belwederskiej 25, gdzie mieści się wydział Konsularny Ambasady FR. Jest to własność Skarbu Państwa. W budynku mieści się też Dom Rosyjski w Warszawie - instytucja promocji kultury rosyjskiej.

Ostatnią nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady FR przy ul. Beethovena 3. Nieruchomość jest własnością Warszawy.

"Należy pamiętać o tym, że wobec budynków wykorzystywanych na cele dyplomatycznie nie może zostać wszczęta procedura egzekucyjna. Warunkiem jest zatem potwierdzenie niewykorzystywania obiektów na cele dyplomatyczne" - wyjaśnił zastępca rzecznika prasowego miasta Jakub Leduchowski.

W marcu 2022 roku miasto przejęło nieruchomość przy ulicy Sobieskiego 100 tzw. "Szpiegowo". W budynku w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu.

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

Od czasu przejęcia "Szpiegowa" trwało badanie stanu technicznego budynków. Władze Warszawy przygotowały też koncepcję zagospodarowania ich oraz przylegającego terenu. Podczas konferencji prasowej w piątek prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział rozmowy z wojewodą mazowieckim na temat przyszłości "Szpiegowa" i warunków jego przekazania miastu. Zaznaczył też, że część budynków od strony ulicy Sobieskiego zostanie zburzona.

W kwietniu 2023 roku miasto przejęło przy pomocy egzekucji komorniczej budynek przy ulicy Kieleckiej 45. Natychmiast zwróciło się do wojewody mazowieckiego o przekazanie obiektu samorządowi na cele edukacyjne. Ówczesny wojewoda Tobiasz Bocheński zwlekał z przekazaniem budynku. Zrobił to w styczniu 2024 roku nowy wojewoda Mariusz Frankowski.

Od strony ulicy Kieleckiej, budynek pod numerem 45 jest budynkiem historycznym. W 1936 roku nabył go Jan Kiepura. Po wojnie komuniści przejęli budynek w drodze dekretu warszawskiego, tak jak i wszystkie nieruchomości w Warszawie. W 1953 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało ten budynek nieodpłatnie na nieograniczone w czasie użyczenie ambasadzie sowieckiej w Warszawie. W 2010 roku miasto wypowiedziało umowę stronie rosyjskiej, a od 2011 roku prowadziło czynności sądowe zmierzające do uzyskania odpowiedniego tytułu egzekucyjnego.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kępno
7.1°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kępnie

kiedy
2024-12-03 18:00
miejsce
Kino Sokolnia, Kępno, ul. Sportowa 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 17:00
miejsce
Kino Sokolnia, Kępno, ul. Sportowa 3
wstęp biletowany