reklama
9 październik 2020

Rusza druga edycja programu Narodowa Reprezentacja Akademicka

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do drugiej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej, czyli programu, który umożliwia równoległe realizowanie kariery sportowej i nauki akademickiej. Dzięki niemu studiujący sportowcy mogą indywidualnie korzystać z dodatkowych zajęć dydaktycznych. Program, którego partnerem jest Akademicki Związek Sportowy, finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Budżet na tę edycję to 10 mln zł.
REKLAMA
To jest duży sukces nas wszystkich. Przez jakiś czas trudno było przekonać różne instytucje, by móc zrealizować ten program. Muszę szczerze powiedzieć, że od dwóch lat świetnie nam się w tym zakresie współpracuje z Ministerstwem Nauki i PKOl. Ponad czterdzieści uczelni i kilkuset zawodników wykorzystało ten fundusz. To świetny wynik – mówi prezes AZS prof. Alojzy Nowak.

Głównym celem programu jest ułatwienie sportowcom, trenerom i wykładowcom połączenia kalendarza sportowego i treningowego z kalendarzem sesji, czy zajęć na uczelni. Sportowiec otrzymuje pulę środków na swoje kształcenie, które są przekazywane uczelni. A ta dzięki temu może zorganizować mu indywidualne zajęcia, czy zdawanie egzaminów w dogodnym terminie.

Nie spodziewaliśmy się, że aż ponad czterystu sportowców skorzysta z tego programu już w pierwszym roku. Ten projekt był wyczekiwany i doskonale wpisał się w oczekiwania, zarówno sportowców, ich trenerów, jak i uczelni i wykładowców. Dzięki niemu udało się pogodzić doskonałość naukową i doskonałość sportową – mówi pilotująca program wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Anna Budzanowska.

W programie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej dwustu studentów studiów stacjonarnych, na których kształcą się zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata i Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy, posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową (MM) i mistrzowską (M). Środki finansowe przekazywane uczelniom naliczane będą na każdego uprawionego do udziału w projekcie studenta-sportowca w kwocie niespełna 20 tysięcy złotych.

Cieszę się, że udało się uruchomić kolejną edycję programu Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Jej start był wielkim impulsem dla zawodników – mówi Maciej Hartfil, wiceprezes AZS do spraw sportowych.

Jedną z ponad czterystu zawodniczek korzystających z programu NRA jest Patrycja Adamkiewicz, medalistka m.in. uniwersjad i wielokrotna mistrzyni Polski w taekwondo olimpijskim. – Dla nas to bardzo ważna sprawa i dziś nie wyobrażam sobie połączenia trenowania i studiowania bez tego wsparcia. Dzięki niemu mamy indywidualne podejście do studenta, co bardzo nam pomaga, by w trakcie kariery sportowej ukończyć studia – mówi Adamkiewicz.

Do realizacji pierwszej edycji przystąpiły łącznie 42 uczelnie publiczne i niepubliczne, w wyniku czego wsparciem w ramach projektu objętych zostało 412 studentów-sportowców na łączną kwotę przekraczającą siedem milionów złotych. Wnioski od uczelni do udziału w drugiej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej przyjmowane będą do połowy listopada. Środki będą przekazywane uczelniom od stycznia przyszłego roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kępno
9.5°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kępnie

kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 17:00
miejsce
Kino Sokolnia, Kępno, ul. Sportowa 3
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-08 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-22 15:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa -...
wstęp biletowany